Tanulmányaink során sokszor találjuk magunkat olyan élethelyzetben, hogy azt sem tudjuk, hol áll a fejünk, hová kapjunk, úgy összecsapnak a fejünk felett a hullámok.
A napokban beszélgettem egy tanítványommal az olasz nyelvtanulásról, meg úgy általában a nyelvek elsajátításáról.
Neki is, mint sokaknak, az a problémája, hogy egyrészt nem emlékszik a szavakra, másrészt nem érti a nyelvtani összefüggéseket.
Az ő esetében kapott anyagból dolgozom (nem nálam kezdte az olaszt), és mivel nincs varázsgömböm, így először nekem is át kell látnom, hogy mi az, amit tud; mi az, amit ért; és mi az, ami őskáosz a fejében.
Ilyen helyzetekben az alábbi két, kardinális javaslattal szoktam előállni.
Fontos megjegyeznem, hogy mindazt, amit javaslok, azt egyrészt saját tanulmányaim során szerzett tapasztalataimból merítem, másrészt folyamatosan figyelem a tanítványaimat, hogy hogyan fejlődnek, ha követik a tanácsaimat.
1. Szótanulás
Röviden: ha iskolás vagy, nem tudod sajnos elkerülni a szódolgozatokat, ahol általában egyik napról a másikra kell 40-50-60 szót bemagolnod. Ezek csak a rövidtávú memóriába tudnak bekerülni, nem fogsz rájuk emlékezni.
Akkor mégis hogy csináld?
Nyilván a suliban meg kell írnod ezeket a dolgozatokat, ez alól nincs felmentés.
Ha eredményes szeretnél lenni, akkor viszont be kell vinni minimum a középtávú memóriádba a szavakat.
Napi 10 szónál nem tudsz többet megtanulni érdemben! 10 szót viszont játszi könnyedséggel el tudsz sajátítani; elég, ha naponta 3×5 percet szánsz rá. Ugye, hogy ez nem is hangzik rosszul?
Ha azt mondom, hogy 3-4 ezer szót minimálisan tudni kell ahhoz, hogy nyelvvizsgára vagy érettségi mehess, az horrorisztikusan hangzik, ugye?
Számoljunk!
Napi 10 szó = havi 300 szó = évi 3600 szó.
Még mindig borzasztóan hangzik?
Szótanulásnál ne csak a szavakat magold, hanem kösd is a szavakat valamihez!
Alkoss az új szavakkal mondatokat, „erőltesd” bele az új nyelvtant, és ilyenkor egy füst alatt letudod mind a nyelvtant, mind a szavak tanulását.
A szótanulásról az alábbi cikkben tudsz bővebben olvasni:
https://olasznyelvtan.hu/12-hatekony-szotanulasi-modszer/
2. Nyelvtan elsajátítása
Fontos lenne, hogy a nyelvtan ne gombnyomásra menjen, hanem mindenki megértse globálisan a nyelvtant és átlássa az összefüggéseket.
Ahhoz, hogy eredményes legyél, stabil alapokra kell építkezned. Ingatag talajon kártyavárként fog minden összedőlni.
Tehát tanuld meg nagyon jól a nyelvtani alapokat, utána már lehet úgy folytatni a tanulmányaidat, hogy 2-3 nyelvtani téglára helyezed a következő, új anyagot.
Ha kapkodsz, ha nem logikusan tanulsz, ha „légüres térben” van az új anyag, mindig kezdheted elölről. Ez pedig rengeteg idődet és energiádat felemészti.
Nem vagyok nagy rajzművész, de az alábbi piramisokkal próbálom szemléltetni ezt a tanulási folyamatot.
Vagy képzeld el azt, hogy az ablak alatti téglák hiányoznak. Mi fog történni az ablakkal? Nos, pontosan ez történik veled és a helytelen tanulási folyamatoddal is.
A nyelvtan elsajátításról az alábbi cikkben tudsz bővebben olvasni:
https://olasznyelvtan.hu/7-tipp-a-nyelvtan-elsajatitashoz-lepesrol-lepesre/
Az A-Z nyelvtan lexikonomba pedig az alábbi linken tudsz belelapozni:
https://olasznyelvtan.hu/belelapozok/