A legérdekesebb és a legszenzációsabb leletek közé tartozik a római légiósok laktanyája, néhány lépésre a mai Porta Metroniától, amit néhány éve fedeztek fel a C metró állomásának ásatásai során. Itt voltak a tisztek szobái, egyesek freskókkal díszítettek, mások mozaik padlósak. Hadrianus császár uralkodása idején épült, de egy évszázaddal később már megépült az Aurelianus-féle fal és a katonaság ezen az övezeten kívül maradt.
Kép forrása: wikipedia
Kép forrása: Jpeg fotoservizi
20 méter ementáli sajt
A főváros altalaja lyukacsos, mint az ementáli sajt. Szinte minden épület és minden utca alatt, minden pince fala mögött van egy mesterséges üreg. Elég, ha csak annyit mondunk, hogy a Corso Vittorio Emanuelén sétálni annyit jelent, hogy az Agrippa fürdő vízelvezető csatornáján kelünk át, ami onnan a Tiberisbe szállította a szennyvizet, és ami ma egy hosszú alagút.
Egy sétát tenni a via del Corsón pedig egyenértékű a via Flaminia utolsó szakaszán való sétálással, ami az i. e. 223-ból származó kövezett út.
A Traianus-fürdő mozaikjai (i u. 100) a Domus Aurea maradványaira épültek.
Kép forrása: @contrasto
A rómaiak lábai alatti lyukas réteg 20 méter vastag, valójában ez a 20 méter a jelenlegi járófelület és az eredeti, az első római településig visszanyúló felszín között távolságot jelenti. Több mint 2700 év telt el az első városi települések óta napjainkig, a város pedig megállás nélkül növekedett, terjeszkedett. A múlt épületei, városrészei, utcái egymás mellett fejlődtek, hogy egyedülálló földalatti világot hozzanak létre.
Miért van ennyire a föld mélyen a néhai Róma?
Ennek több oka is. A Tiberis gyakori árvizei, amik egészen a XIX. század végén gátépítésig történtek, sarat és iszapot hordtak a városba. A földrengések, tüzek, valamint az, hogy az összedőlt vagy leégett épületek törmelékeit nem szállították el, hanem a fenti építmények a következő épületek alapjául szolgáltak, ezek a fő okai a járófelület megemelkedésének.
Ennek eredményeként a patríciusok lakóhelyei, szökőkutak, utak idővel a föld alá kerültek.
Temérdek építmény van, mint például a vízgyűjtő ciszternák, a vízvezetékek, a csatornák, a kőzetanyag kitermelésére szolgáló kőbányák és természetesen a katakombák, amik eredeti elképzelésükben már a föld alatt voltak: valójában közvetlenül a tufába ásva épültek.
Az idők során a földalatti üregek funkciójukat és megjelenésüket is megváltoztatták. A pozzolana, ami vulkáni eredetű anyag, a ház- és palotaépítéshez szükséges habarcs alapvető eleme kitermelésére szolgáló kőbányák katakombákká váltak, ősi összedőlt házak alapjai kultuszhelyekké váltak, pogány templomok képezték a templomok építésének alapjait.
Kép forrása: ilpuntoquotidiano
Katakombák és tavak
A római katakombák a legismertebb és legimpozánsabb földalatti alkotások. Az első bonyolult, szimbolikus metszetekben, freskókban és faragott szarkofágokban gazdag katakombák az i. u. II. századból származnak. A legismertebbek közé tartozik San Sebastiano katakombája a Via Appia alatt, ez Péter és Pál mártírok legrégebbi istentiszteleti helye.
Kép forrása: pinterest
Egy olyan nagyvárosban, mint Róma, a víz szintén fontos szerepet játszott a mesterséges üregek létrehozásában. A vízhálózat nagyon kiterjedt volt, és a mai napig az maradt. A vízrendszer a rómaiak házait, a fürdőket, a nyilvános fürdőket, a szökőkutakat, a nimfeumokat táplálta.
A Vergine vízvezeték, amit az i. e. 19. június 9-én avattak fel, az egyetlen hálózat, ami még a mai napig működik. Ennek a vízgyűjtő rendszernek nagyon összetett az útvonala, ez táplálja a Trevi-kutat, a Barcaccia szökőkutat a Spanyol lépcsőnél és a Navona téren található impozáns szökőkutat is.
A hálózat 20 kilométer hosszú volt, ebből 18 kilométernyi vízvezeték található a föld alatt.
Kép forrása: prolocoroma
Az évszázadok során a vízvezeték egyes ágai kiürültek és alagutakká változtak. Körülbelül 10 méter mélyen a felszíntől, a Forlanini kórház alatt még egy földalatti, nagyon tiszta vízű tó is található, ami 40 méter átmérőjű és több mint 7 méter mély.
Íme a 3 legszebb, látogatható római katakomba:
San Callisto – itt kb. 30 hektárnyi területről beszélünk, ahol 16 pápa és 50 mártír sírja is található.
San Sebastiano – az Adreatino kerületben található és egy földalatti temetőből áll.
Priscilla – a katakombák királynőjének is hívják, a számtalan mártír sírja miatt.
Aki a római katakombákról még szívesen informálódna, és beszél is olaszul, annak a figyelmébe ajánlom az alábbi, olasz nyelvű videót:
5 emeletes házak
Ám az igazi ámulatot a ma utca szint alatt elhelyezkedő ősi rezidenciák keltik. A Domus Aurea egy villa, amit Néró császár építtetett az i. u. 64-ben pusztító tűzvész után. Ezt később Traianus császár használta fürdői alapjául, ma is pompás szobákkal és pompás festményekkel rendelkezik.
Pontosan ezek a freskók ihlették a reneszánsz festőit, például Michelangelót, Raffaellót és Pinturicchiót.
Kép forrása: pinterest
Róma alatt pedig még négy-öt emelet magas „társasházakat” is találhatunk, a birodalmi korszak úgynevezett insuláit. A Vittoriano melletti Ara Coeli szigete az i.u. II. századból például egy földszinttel, egy magasföldszinttel és három emelettel rendelkezik.
A földszint a tavernákból és üzletekből állt. 380 ember lakott az emeleteken is. Az egykori bérház egyetlen része, ami ma napvilágon áll, az az épület legfelső emelete.
Kép forrása: weebly
A római föld alatt Mithrász istennek szentelt számtalan kultuszhely is megtalálható.
Mithrász a római császárkor egyik legnagyobb istene, a köré szerveződött mithraizmus, azaz misztériumvallás központi alakja.
Ez az ősi az i. u. I. század végén jelent meg Rómában, és sok követője volt a II-III. század között. Titkos beavatásokkal teli kultusz volt, éppen ezért a föld alá ásták az ünnepi helyszíneket, ahová csak férfiakat engedtek be. Kicsi és téglalap alakú, a mithrák egyszerű építmények voltak, oldalain sziklapadokkal és oltárral. Még a Colosseumtól néhány lépésre lévő San Clemente bazilika is mithraeumot rejt.
Ha tetszett a bejegyzés, és szerinted másoknak is érdekes lehet, köszönöm szépen, ha megosztod! 🙂
acquedotti (gli) | vízvezetékek |
sotterraneo | földalatti |
luogo di culto | kultuszhely |
scavi (gli) | ásatások |
caserma | laktanya |
pavimento di mosaico | mozaikpadló |
acque di scarico (le) | szennyvízelvezető |
fango | sár |
crollare | összedől |
bruciare | égni |