Milánó, a divat fővárosa a shoppingolás és a Navigli melletti éjszakai életen túl is számtalan érdekességet tartogat.
Tartsatok velem és fedezzük fel, hogy ez a csodálatos város milyen legendákat rejteget!
A bejegyzés 1. része itt olvasható.
Róma utca
Próbáljátok csak megkeresni a térképen! Nem találjátok? Nem a véletlen műve! Hihetetlen, de Milánóban nincs Róma utca. Bár, ha belegondolunk abba ténybe, hogy Milánó és Róma nem ápol jó kapcsolatot egymással, talán nem is annyira hihetetlen.
A fasizmus alatt létezett ugyan Corso Roma, de később visszakapta az eredeti nevét, a Corso di Porta Romanát. Rómába pedig vezethet út. 😉
Kép forrása: wikipedia
Madonnina
Köztudott, hogy a milánóiak nagyon kötődnek a dóm Madonninájához. A szent Milánó fölött magasodik, és onnan védi a várost és annak lakóit. Néhány évtizeddel ezelőttig úgy szólt a törvény, hogy egyetlen épület sem haladhatta meg a dóm magasságát.
Időközben a város kinőtte magát, és salamoni döntést kellett, hogy hozzanak. Ennek értelmében az eredeti Madonnina maradt a dóm tetején, a másolatát pedig elhelyezik minden, a dómnál magasabb felhőkarcoló tetején. Pillanatnyilag 4 másolat-Madonnina is védi a várost, ezek a Pirelli torony, a Grattacielo della Regione, a Palazzo Lombardia és a Isozaki torony tetején találhatók.
Olaszul tanulók, vagy a nyelvet gyakorlók figyelmébe ajánlom ezt a videót, amiből a Madonnina titkait tudhatjátok meg.
Kép forrása: wikipedia
A Corso Monforte fekete macskája
Ha a legszebb szecessziós stílusú milánói házakat szeretnénk felfedezni, akkor irány a Corso Monforte! A 43-as szám alatt éjjel-nappal vár ránk itt a Monforte fekete macskája. Senki ne gondolja, hogy egy hús-vér cicáról van szó, mert egy csodálatos kovácsoltvas műalkotás. Valaha a cica nem volt egyedül, hanem volt egy kisegér pajtása is, de a legenda szerinte felfalta a macsek az egeret.
Kép forrása: milanpocket.it
Kígyó
Bár a kígyó Milánó leghíresebb szimbóluma, a valódi eredete azonban nem ismert. Sok mítosz és legenda kering a kígyó körül. Az köztudott, hogy a Visconti család szimbóluma, de azt nem tudni, hogy miért a kígyóra esett a választásuk.
Egyes legendák szerint azért fogadta el a család a kígyós címert, hogy ezzel tisztelegjen X. Gergely előtt.
Egy másik legenda szerint a történet a 2. keresztes hadjárathoz és Ottone Viscontihoz köthető, amikor Ottone egy heves szaracén harcost legyőzvén vette fel a csata emlékére ezt a szimbólumot.
A történetek között minden bizonnyal a legérdekesebb Umberto Viscontié, aki a Tarantasio sárkány állkapcsai közül menekített ki egy gyermeket.
Kép forrása: dailybest.it
Milánó locknessi szörnye
A milánói Tarantasio sárkány legendája egyike azoknak a mitológiai meséknek, amelyek mindig is lenyűgözték a város lakóit. A legenda szerint 1100 körül volt egy tó a városban, amiben egy gyerekevő, sárkányszerű szörny élt.
Ezt a mitológiai fenevadat a milánói dóm főajtója jobb alsó sarkában egy dombormű is ábrázolja.
Kép forrása: deviantart
Az ördög háza
A Palazzo Acerbi a Corso Porta Romana 3. szám alatt található és Ludovico Acerbi szenátor tulajdonában állt. A legenda szerint 1630-ban a pestis idején, miközben az egész városnak a halállal kellett szembenéznie, Ludovico Acerbi halálos nyugalomban sétált le-föl Milánó utcáin anélkül, hogy bármi baja esett volna.
Sőt, azt is mondják, hogy miközben már a város lakosságának a felét elvitte a pestisjárvány, Acerbi továbbra is bulikat rendezett otthonában és a meghívottak hozzá hasonlóan, épp bőrrel úszták meg a járványt.
Mi más lehetett volna ez, ha nem az ördög műve?
Iglu házak
A Maggiolina kerületben, bevásárlóközpontok és felhőkarcolók között elrejtve található néhány szokatlan építmény. Ezeket az iglu házakat Mario Cavallè mérnök tervezte és építette 1946-ban. A 12 házból 8 még mindig áll.
A fenekek háza – Ca ‘di Ciapp
A Corso Venezia 47-ben található egy gyönyörű szecessziós épületet. Az épület homlokzatán két nagyon formás, félig meztelen nőt ábrázoló szobor található, így stílszerűen a Catiglioni palotát átkeresztelték Ca ‘di Ciapp-ra, (olaszul: Casa delle chiappe), azaz a fenekek házára.
Carlina, a dóm szellem menyasszonya
Nem lenne teljes a történet, ha a szellemekről nem esne szó!
Carlina, a dóm szelleme a milánói székesegyházban megtartott esküvők során jelenik meg.
De ki is volt ő?
Egy Como melletti városban született és egy bizonyos Renzino úrhoz kellett volna feleségül mennie. Úgy döntött, hogy szembemegy minden hagyománnyal és az esküvőjén fekete selyemruhát fog viselni. A milánói út során Carlinának nyoma veszett a milánói katedrális teraszának tornyai között.
Egyesek szerint elmenekült, mások szerint lezuhant és szörnyethalt, bár a testét soha nem találták meg.
Carlina manapság gyakori vendége a dómban tartott esküvőknek, számtalan ott készült felvételen látszik fekete ruhás alakja. Az ifjú párok azonban nem félnek tőle, sőt! Úgy tartják, Carlina jelenléte jó ómen a hosszú és boldog házassághoz.
A Scala szelleme
Elképzelhetetlen, hogy egy olyan gyönyörű és fontos hely, mint a Scala, ne rendelkezzen szellemmel. Naná, hogy van neki, nagyon is illusztris szellem költözött Milánó operaházába, aki nem más, mint a volt operaénekes, Maria Callas.
A fátylas hölgy
Természetesen a város zöld tüdeje, a Sempione park sem maradhat szellem nélkül. Közismert legenda, hogy nyári esténként, különösen alkonyatkor látható egy teljesen feketébe öltözött, mezítlábas, fátylas nő. Állítólag aki megpróbálja fellebbenti a fátylát, egyfajta transzba esik, és eltévedt a parkban. Még szerencse, hogy ebből a parkból simán ki lehet találni. 😉
Olaszország első sorozatgyilkosa
Ha a Bagnera utcában a Torino utca magasságában sétáltok és hirtelen hideg fuvallatot éreztek, az nem lehet más, mint Antonio Boggia szelleme. Ő volt az első olasz sorozatgyilkos, aki 1849 és 1862 között számos embert ölt meg (négyet tudtak bizonyítani), és holttestüket pontosan itt, a Bagnera utcában rejtette el.
Kép forrása: thedailycases.com
Piazza Vetra, a boszorkányok tere
Manapság ezen a téren, ami a San Lorenzo oszlopok mögött húzódik, egyetemisták és turisták keresnek kikapcsolódást. De tudtátok-e, hogy a tér inkvizíciós helyszínként szolgált egészen a ’800-as évek közepéig?
Itt végezték ki a különféle bűncselekmények elkövetőit, többek között azokat is, akiket boszorkánysággal vádoltak. Ahhoz, hogy a városközpontból a térre el lehessen jutni, át kellett kelni a Vetra csatornán átvezető Halál-hídján. Mára a csatornát már betemették.
A Marino palota átka
1558-ban Tommaso Marino törtető, lelkiismeretlen bankár megkezdte a Palazzo Marino építését, ugyanis beleszeretett egy velencei nemes lányába, Arabella Cornaróba. A nemes arra kötelezte Marinót, hogy a velencei házakhoz hasonló gyönyörű palotát építsen a lányának.
Marino azzal kezdte az építkezést, hogy a földterületen található összes építményt a földdel tette egyenlővé, ami naná, hogy nem nyerte el a helyiek tetszését és elátkozták az építkezést.
Bár a palota elkészült, sok örömét nem lelte benne, Arabella felakasztotta magát a baldachinos ágyán, ő maga pedig szó szerint belefulladt a sok adósságába.
Kép forrása: wheremilan.com
Ha még szívesen olvasnál az olasz kultúráról, szokásokról, ételekről, városokról, érdekességekről, nyelvtanulásról, kérlek, hogy látogass el a blogomra.
Ha olaszul tanulsz és a nyelvtannal kapcsolatos ismereteidet bővítenéd, lapozz bele a könyvembe.
Ha olaszul vagy angolul tanulnál, ajánlom figyelmedbe magán- vagy csoportos óráimat.
architetto | építész |
scheletro | csontváz |
diavolo | ördög |
tomba | sírhely |
tradimento | megcsalás |
strega | boszorka |
grattacielo | felhőkarcoló |
ferro battuto | kovácsoltvas |
drago | sárkány |
fantasma (il!) | szellem |