A bejegyzéssorozat 3. részében is hoztam néhány nyelvtanulási trükköt, módszert, ami bizonyára mindenki számára hasznos lesz, valamint 1-2 aranyköpést is.
Számomra az egyik szentháromság a nyelvtanulás során:
– Magabiztos, folyékony beszéd
– Érthető, követhető beszéd
– Megfelelő nyelvtan használata
Ne keresd a logikát, ahol nincs!
Ahol viszont van, pl. a nyelvtanulásban, mindig keresd meg!
– Tudod, hogy mit jelent a bollino rosso?
– Hááát, ha nem valami koktélféle, akkor lövésem sincs.
A tanulásban nincs (sincs) olcsó megoldás!
Lépésről lépésre – ez a tanulási folyamat egyik alappillére.
Kezdőként bármennyire is szeretnél jelen, múlt és jövő időben beszélni, feltételes mondatokat alkotni, nem fog menni, nem fogod tudni átlépni a saját árnyékodat.
Tanulj alaposan, logikusan és következetesen, legyen a nyelvi alapod sziklaszilárd, amire tudsz építeni – hidd el, ezzel jársz a legjobban.
Minden egyéb esetben kártyavárként fog összedőlni a tanulási “folyamatod”, a kuszaság, logikátlanság, logikátlanság sok jóhoz nem fog vezetni.
Ha meg mersz szólalni már kezdőként is, akár a 2-3. óra után, egészen biztos, hogy a beszéded magabiztossá fog válni, még esetleg akkor is, ha nem a megfelelő szavakat és / vagy helytelen nyelvtant használsz.
Ugyanakkor ha remegsz, mint a nyárfalevél, ha akadozva adod elő a mondanivalódat, miközben tudod a szavakat és a nyelvtant, kevésbé leszel követhető.
Még akkor is, ha esetleg nincs az aktív tudásod birtokában az összes szó és kifejezés (de körbe tudod írni), sem a szükséges nyelvtan, amit használni szeretnél, de mégis jól felépítetten, érthetően és követhetően adod elő a mondanivalódat, ezt egy anyanyelvű mindig nagyra értékeli.
Magam “ellen” beszélek, de ahogy a szavak is önmagukban fabatkát sem érnek, ugyanez a helyzet a nyelvtannal is.
Ha a nyelvtanulást az építkezéshez hasonlítom, a szavak és kifejezések a tégla, mit a habarcs, jelen esetben a nyelvtan tart össze.
Hogyan tanulj egy nyelvet?
Elsősorban ne kényszerből! Ne tantárgyként, hanem eszközként tekints rá!
Határozd el, hogy mi az, amit el szeretnél érni az adott idegen nyelven.
Milyen céljaid vannak?
Kommunikáció az ismerőseiddel, munkavállalás, az utazásaid során veszed hasznát, filmeket néznél, vagy esetleg letelepednél a célnyelvi országban?
Törődj bele, hogy a nyelvtanulás kezdetén, akár hónapig szinte semmit sem fogsz érteni, és ismét bébi szinten leszel!
Gyakran feltett kérdés:
Mennyi ideig fog tartani, hogy megtanuljam, mikor leszünk készen a nyelvtanulással?
Rossz hírem van: soha! Mindig lesz olyan nyelvtan, olyan szó vagy kifejezés, amit még nem láttál-hallottál, arról nem beszélve, hogy minden nyelv folyamatosan változik, mert a nyelv él.
Ahhoz, hogy naprakész legyen a nyelvtudásod, folyamatosan tanulnod kell.
Az egyik fiatal tanítványommal az ünnepekről és a különböző kultúrák szokásairól beszélgetünk, így jött szóba Japán is, valamint az, hogy ők hogyan ünneplik a karácsonyt.
Amikor mondtam nekik, hogy náluk a karácsony nem ünnepnap, felkiáltott: “Jajj igen, tudom. Azért, mert ők kommunisták.” 😀
Mennyi idő alatt fogom megtanulni a nyelvet?
Mit értesz az alatt, hogy MEGtanulni?
Az anyanyelved nem fejlődik folyamatosan és ezzel együtt nem tanulod te is nap mint nap az újabb szavakat és a kifejezéseket?
Az LLL (liflelong learning), olaszul: formazione permanente, apprendimento permanente vagy apprendimento continuo élethosszig tartó tanulási folyamatot jelent.
„Élj úgy, mintha ma lenne az utolsó napod. Tanulj úgy, mintha örökké élnél.” Mahatma Gandhi híres mondása.
A visszatérő kérdések egyike:
felirattal vagy felirat nélkül nézd-e a filmeket, sorozatokat?
Értelemszerűen ha nem érted, akkor nézd felirattal, értsd meg a szöveget, aztán tekerd vissza és nézd meg újra és újra addig, amíg ki nem hallod a már korábban olvasottakat.
Macerás? Igen!
Hatékony? Naná!
Javaslom mindenkinek, hogy építse be a jobb agyféltekés tanulási módszereket. Figyeljétek meg, hogy gyorsabban megtanultok így bármit, a nyelvtanulás területén pedig legyen szó akár a nyelvtan vagy a szavak és kifejezések elsajátításáról, sokkal hatékonyabb lesz.
Ti használjátok ezeket a módszereket?
Ha nem, ezt is elsajátíthatjátok nálam egyéni vagy csoportos óra keretében, az év bármely szakában.