A karácsony egy keresztény ünnep, amikor Jézus születését ünnepeljük.
Ezt az ünnepet Olaszországban december 25-én tartják. Nagyon szorosan kötődik a vallási gyökerekhez, az ünnepet elsősorban családi körben töltik.
Ehhez kapcsolódik egy csodálatos és nagyon találó mondásuk: Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi.
Járjuk körbe az időszak néhány olaszországi hagyományát, érdekességét és szokását!
A karácsonyi ünnepek időszaka
December 8-án, a Szeplőtelen Fogantatás napján kezdődik és január 6-án, Vízkereszt napján ér véget. Eszerint az olaszok a fát december 8-án díszítik fel, és január 6-án szedik le.
A csizma országában azonban van néhány kivétel, például a pugliai Bariban december 6-án, San Nicola ünnepén, Milánóban pedig december 7-én, Sant’Ambrogio ünnepén tartják kezdődik az ünnepi időszak.
San Nicola Bari, Sant’Ambrogio pedig Milánó városvédő szentje.
A városok utcáit és tereit valamint az üzleteket egyre gyakrabban öltöztetik fel ünnepi pompába már november közepétől.
A karácsonyfa mellé a betlehemet is felállítják az olaszok hagyományoknak megfelelően szintén december 8-án.
Az ünnepi időszak legfontosabb napjai: december 24: szenteste, december 25: karácsony napja, december 26: Szent István napja, december 31: szilveszter és január 1: az újév napja.
Töltsd a karácsonyt a családoddal!
Bár Olaszország-szerte vannak közös szokások, minden családnak megvannak a saját szokásai és hagyományai, amikhez ragaszkodnak, amiket tiszteletben kell tartani. amelyek mindenekelőtt attól a földrajzi területtől különböznek, amelyhez tartoznak.
Sőt, vannak, akik nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a szentestei vacsorának (általában a déli régiókban), mint a karácsony első napján az ebédnek (általában az északi régiókban).
Szentestén a vacsora általában halalapú, mert december 24-e a katolikus vallás szerint szegény napnak számít, akárcsak a nagyböjt pénteke, ahol húst nem szabad fogyasztani. Nyilván van, aki tiszteli ezt a hagyományt, és van, aki nem, minden család szabadon dönthet.
Ami a karácsonyi ebédet illeti, nehéz megmondani, melyek ennek az ünnepi napnak a jellegzetes ételei, mivel Olaszország minden régiójának megvannak a saját kulináris hagyományai, és nem lehet általánosítani.
Megkockáztatom azonban, hogy a legelterjedtebb desszertje a pandoro, a panettone és a torrone. Sok más desszert is kapcsolódik az egyes régiók hagyományaihoz, de ez a három a leghíresebb és legelterjedtebb az olasz félszigeten.
A veronai eredetű pandorót általában porcukorral tálalják. A panettone viszont Milánóból származik, és egy kupola alakú desszert kandírozott vagy aszalt gyümölccsel, mazsolával, csokireszelékkel és különféle krémekkel.
A karácsonyi lakomák végén az olaszok előszeretettel tomboláznak vagy más társasjátékkal játszanak, esetleg néznek meg egy filmet közösen. A Reszkessetek betörők! náluk is az egyik nagy karácsonyi sláger.
Télapó
Olaszországban december 6-án a gyerekek nem kapnak ajándékot a mikulástól, így az ő figurája megmarad karácsonyra. Viszont nem ő az egyetlen, aki ajándékot hoz a gyerekeknek.
Területenként különböző hagyományok vannak az országban.
Például Bresciában, a december 12-ről 13-ra virradó éjszakán Szent Lucia hoz ajándékokat a gyerekeknek.
A Mikulás december 24-én, éjfél után hozza az ajándékot, az északiak sokszor csak 25-én reggel ajándékozzák meg egymást.
Január 6-án, Vízkereszt napján Befana, a jóságos boszorka viszi az ajándékokat a gyerekeknek. Azok a gyerekek, akik nem voltak jók az év során, szenet kapnak édesség és ajándék helyett.
Betlehem
A karácsony másik szimbóluma a betlehem, ami Jézus születését ábrázolja. A betlehem az újszülött kis Jézusból, Józsefből, Máriából, az ökörből és a szamárból áll. Kis Jézust csak december 24. éjfél után helyezik be a bölcsőbe.
Az ünnepi időszakban sok templomban és téren találhatunk betlehemet. Olaszországban ez a hagyomány mélyen átélt, és minden területen vannak más-más karakterű betlehemek. Egyes városban vagy településen legszebb betlehem versenyeket rendeznek.
Olaszország egyik leghíresebb utcája a nápolyi Via San Gregorio Armeno, amit a betlehemek utcájaként ismerünk. Itt az év minden napján számtalan kézműves műhely foglalkozik betlehemek és figuráik készítésével.
Sok olasz város ad otthont varázslatos karácsonyi vásárnak az ünnepi időszakban. Itt helyi ételeket, italokat, ruhákat, kis karácsonyi témájú ajándékokat vásárolhatunk.
Olaszország legszebb és legnépszerűbb karácsonyi vásárai közé tartozik Bolzano, Trento, Grazzano Visconti, Verona, Firenze, Candelara és Róma.
Végezetül, sokan szoktátok kérdezni, hogy van-e olasz „hull a pelyhes”.
Íme:
Ha még szívesen olvasnál az olasz kultúráról, szokásokról, ételekről, városokról, érdekességekről, nyelvtanulásról, kérlek, hogy látogass el a blogomra.
Ha olaszul tanulsz és a nyelvtannal kapcsolatos ismereteidet bővítenéd, lapozz bele a könyvembe.
Ha olaszul vagy angolul tanulnál, ajánlom figyelmedbe magán- vagy csoportos óráimat.
Vigilia di Natale | szenteste |
giorno di Natale | karácsony 1. napja |
Santo Stefano | karácsony 2. napja |
Capodanno | újév |
San Silvestro | szilveszter |
ultimo dell’anno | szilveszter |
presepe | betlehem |
presepio | betlehem |
mercatino natalizio / mercatino di Natale | karácsonyi piac |
Babbo Natale | télapó, mikulás |